Subspecialty
Coordinators


Advocacy
Dan Briceland (USA)
Juan Rivero (Argentina)
Preliminary program »

Cataract
Armando Crema (Brazil)
Gerardo Valvecchia (Argentina)
Preliminary program »

Computers, Teleophthalmolology
Preliminary program »

Cornea and External Diseases
Paulo Dantas (Brazil)
Pablo Chiaradía (Argentina)
Preliminary program »

Disruptive Technologies
Francisco Bandeira e Silva (Brazil)
Eduardo Viteri Coronel (Ecuador)
Preliminary program »

Ethics
Alberto Castro (Colombia)
Ernesto Ferrer (Argentina)
Preliminary program »

Genetics
Simone Finzi (Brazil)
José Luna Pinto (Argentina)
Preliminary program »

Glaucoma
Jesús Jiménez Román (Mexico)
Juan Sampaolesi (Argentina)
Preliminary program »

Instrumentation
Marta Cecilia Novoa Fernández (Colombia)
Julia Casale (Argentina)
Preliminary program »

International Ophthalmology
Rubens Belfort Jr. (Brazil)
Enrique Malbrán Sr. (Argentina)
Preliminary program »

Low Vision
Galton Vasconcelos (Brazil)
Verónica López Fernández (Argentina)
Preliminary program »

Medical Education
Jaqueline Coblentz (Canada)
Gabriela Palis (Argentina)
Preliminary program »

Multi-subspeciality
Preliminary program »

Neuro-ophthalmology
Prem Subramanian (USA)
Haydeé Martínez (Argentina)
Preliminary program »

Ocular Infection
Maria Cristina Nishiwaki-Dantas (Brazil)
Cecilia Marini (Argentina)
Preliminary program »

Ocular Inflammation, Uveitis
Lourdes Arellanes (Mexico)
Cristóbal Couto (Argentina)
Preliminary program »

Ocular Surface
Víctor Pérez (USA)
Alejandro Aguilar (Argentina)
Preliminary program »

Oculoplastics
Brian Arthurs (Canada)
Carlos Mir Villanueva (Argentina)
Preliminary program »

Oncology / Tumors
Rubens Belfort, Neto (Brazil)
Carolina Gentile (Argentina)
Preliminary program »

Orbit
Michael Kazim (USA)
Rodrigo Feldmann (Argentina)
Preliminary program »

PAAO YO and Rebecos
Camila Ventura (Brazil)
Luis Zeman (Argentina)
Preliminary program »

Pathology
Alex Odashiro (Canada)
Evangelina Espósito (Argentina)
Preliminary program »

Pediatric Ophthalmology
José Fernando Pérez (Mexico)
Esteban Travelletti (Argentina)
Preliminary program »

Practice Management
William de la Peña (USA)
María Victoria Ortega (Argentina)
Preliminary program »

Prevention of Blindness
Fernando Barría (Chile)
Alfredo Stone (Argentina)
Preliminary program »

Optics, Refraction, Contact Lens
Peter McDonnell (USA)
Carlos Alejandro Kotlik (Argentina)
Preliminary program »

Refractive Surgery
César Carriazo (Colombia)
Adriana Tytiun (Argentina)
Preliminary program »

Research in Ophthalmology
Julie Burnier (Canada)
Jeremías Galletti (Argentina)
Preliminary program »

Retina, Vitreous
Mauricio Maia (Brazil)
Martín Charles (Argentina)
Preliminary program »

ROP (Retinopathy of Prematurity)
Luz Gordillo (Peru)
María Celeste Mansilla (Argentina)
Preliminary program »

Strabismus
Cristian Salgado (Chile)
Leonardo D. Fernández Irigaray (Argentina)
Preliminary program »

Trauma
Giuseppe Miotto Montesinos (Ecuador)
Tomás Jaeschke (Argentina)
Preliminary program »

Ultrasound
Mario de la Torre (Peru)
Fernando Fuentes Bonthoux (Argentina)
Preliminary program »